Platíte zbytočne vysoké splátky za hypotéku?

Zistite, ako si môžete znížiť splátky za hypotéku aj bez finančného sprostredkovateľa alebo poradcu.

Prečítajte si komplexný zoznam krokov, ktoré Vás čakajú pri refinancovaní hypotekárneho úveru.

Stiahnúť ZDARMA teraz

Vzdelávanie verzus Škola

knižnica, vzdelanie, škola

Študovať po maturite alebo začať pracovať?

Mnohí z Vás asi uvažujú nad tým, či ísť študovať po maturite ďalej, alebo vykročiť do sveta pracujúcich a začať sa tak pretĺkať sám na trhu práce. Začať vykonávať prácu, ktorá Vás uživí a bude malým dielom vytvárať spoločnosť, v ktorej všetci žijeme, je neoddeliteľnou súčasťou dospievania a generačnej výmeny v každej civilizácii.

Každá profesia má svoje kvalifikačné nároky.

To sú tie vedomosti a skúsenosti, čo musí ovládať každý, kto chce danú prácu vykonávať. Čašník zväčša nepotrebuje také hlboké vedomosti a dlhú prax ako napríklad neurochirurg.

Je to dané povahou ich práce.

Taktiež pracovník na krízovej linke musí disponovať istými vlastnosťami, ktoré povedzme až tak neovplyvňujú kvalitu práce programátora.

Ako sa rozhodnúť?

Rozdielne nároky na výkon určitej profesie by mali byť hlavným argumentom, či pokračovať v štúdiu alebo nie. Sám som zástanca celoživotného vzdelávania.

Vzdelávanie podľa môjho úsudku prebieha niekde inde, ako si väčšina z Vás myslí. Nie je to v škole, ani v knižnici. Dokonca ani na rôznych online kurzoch, či seminároch.

 

Kde prebieha vzdelávanie?

Miesto, kde sa odohráva proces učenia nie je nikde inde ako vo vašej hlave. Keď sa nad tým na chvíľu zamyslíte, pochopíte to, čo mne sa podarilo už pred niekoľkými rokmi. Keďže hlavu máme vždy so sebou a väčšinu času sme pri vedomí, môžeme sa učiť z nášho okolia skoro nepretržite.

Podnetov na učenie je neobmedzené množstvo. Nemusí to byť nevyhnutne plná knižnica múdrych kníh, alebo náučné programy na káblovej televízii. Možností je skoro neobmedzene. Obmedzuje nás jedine naša myseľ a naša schopnosť chápať a sústrediť sa.

Tu sa dostávam naspäť k úvodu tohto článku.

Ak mladého človeka nebaví vzdelávanie v prirodzenom prostredí, teda od ľudí z jeho okolia alebo z kníh, ktoré ho obklopovali od mala, tak len veľmi ťažko bude s radosťou študovať pre neho na prvý pohľad nudnú školu. A čo človek nerobí s láskou, to ho väčšinou nebaví, nezlepšuje sa v tom a je akurát dôvodom na frustráciu.

Aj keď sa podarí dotyčnému vyštudovať, so zlým pocitom, ktorý si vybudoval počas štúdia, nastúpi do zamestnania. Ak si náhodou vyberie zamestnanie rovnakým spôsobom ako školu, teda len „preto lebo musím“, zlé pocity a depresie ho budú sprevádzať celým jeho profesionálnym životom.

Takýto zamestnanec sa bude zväčša riadiť heslom „pracujem od …, do …“, alebo „Oni sa tvária, že ma dobre platia a ja sa tvárim, že dobre pracujem.“.

A jediné čo ho bude nútiť ráno vstať bude jeho každomesačná výplata. So strachom a zlým pocitom, že nenaplnil celý svoj potenciál odovzdá svoje vnímanie sveta okolo svojim potomkom.

Preto treba rozlišovať, či chcete len vysokoškolský titul kvôli práci, alebo sa vážne niečo nové dozvedieť.

Väčšina dnešnej mládeže si vyberá prvú možnosť. Netreba to však odsudzovať. Sú len obeťou dnešnej doby. Doby, kedy sa skúsenosti a vedomosti berú len ako pridaná hodnota navyše k väčšinou mizerne platenému miestu. Prácu si hľadá čoraz viac vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Dostať sa cez túto masu pri výberových pohovoroch je stále ťažšie, nech už máte vedomosti a skúsenosti trebárs na úrovni vysokoškolského profesora.

 

Vzdelávanie naše každodenné

Takže návrat na začiatok. Treba veľmi dôrazne odlíšiť návštevu školy od vzdelávania. Vzdelávania by malo byť prirodzenou súčasťou našich životov, bez ohľadu na náš vek, či profesiu, ktorú vykonávame. Návšteva vysokej školy sa stáva nutnosťou, ktorú by mal absolvovať každý mladý človek, ak sa chce v živote „dobre zamestnať“. Keď už si má vybrať, ktorú školu študovať, mal by aspoň zvoliť takú, ktorá sa ideovo blíži k jeho životnému smerovaniu.

Tu sa dostávame na začiatok kruhu a kameň úrazu pri väčšine rozhodnutí.

Ide o to „ČO V ŽIVOTE CHCEME?“. Ak sa chcete len zamestnať a voľajako prežiť čas strávený v práci, tak sa tak stane. S vypätím všetkých síl a strate nervov si nájdete prácu a pomaly budete prežívať čas strávený v zamestnaní s pocitom strachu, aby ste o ten ostrov „istoty“, ktorý nazývate zamestnanie NEPRIŠLI.

V takej situácii ľudia nemyslia na svoje vzdelávanie, nechodia po ulici s otvorenými očami. Častokrát ani nemajú úprimnú radosť zo šťastia druhých, či dokonca svojich úspechov.

Zabúdajú sa tešiť z každého dňa, keď sú živý a zdravý. Radšej ako narkoman sa upínajú na prchavé účinky krátkych období oddychu ako je napríklad víkend, či dovolenka. Tie im však tiež neprinesú úľavu, lebo cítia, že čas ich „oddychu“ sa kráti.

Vzdelávajte sa. Vzdelávajte sa každý deň ak môžete. To je tá jediná vec, ktorá Vám pomôže niekedy v budúcnosti opustiť zabehnuté koľaje a vybrať sa na cestu, po ktorej túžite ísť.

Škola, ak je vhodne vybraná, vám môže tento pocit sebarealizácie len umocniť. Využite čas strávený v škole a skutočne sa učte. Škola Vám dá len to, čo si z nej zoberiete.

 

Aký je Váš názor? Študovať vysokú školu alebo sa hneď po maturite zamestnať? Prípadne začať podnikať? Ako vnímate Vy vzdelávanie? Napíšte mi Váš názor dolu do komentárov. 🙂

PS: Ak sa Vám článok páčil, dajte mu LIKE a zdieľajte ho s priateľmi. Ďakujem. 🙂

Komentáre

    Pridať komentár

    * Nezapomeňte na povinné pole.