Platíte zbytočne vysoké splátky za hypotéku?

Zistite, ako si môžete znížiť splátky za hypotéku aj bez finančného sprostredkovateľa alebo poradcu.

Prečítajte si komplexný zoznam krokov, ktoré Vás čakajú pri refinancovaní hypotekárneho úveru.

Stiahnúť ZDARMA teraz

Viete koľko naozaj ušetríte na hypotéke?

Posledných pár týždňov ako by sa roztrhlo vrece s článkami o výhodnosti refinancovania hypotekárnych úverov v slovenských bankách. Najväčším spúšťačom celej tejto kampane, ktorej sa chopili takmer všetci, ktorí sa pohybujú okolo hypotekárnych úverov, bola jedna legislatívna úprava.

Ide v podstate o to, že banky by si mali pri predčasnom splatení hypotekárneho úveru mimo výročia fixácie úrokovej sadzby, účtovať len reálne náklady spojené s predčasným vyplatením úveru a to do výšky maximálne 1% zo zostatku istiny úveru. Táto zmena začne platiť od 21.3.2016.

Otvorená príležitosť pre všetkých

Pre mnohých hypotekárnych a finančných sprostredkovateľom, či bankových hypotekárnych pracovníkov, sa tak otvorilo vrece s novou várkou potenciálnych klientov, nakoľko už nemusia nečinne čakať na výročie fixácie úrokovej sadzby. Teraz, pri historicky najnižších úrokových sadzbách aké vyspelá Európa ešte nezažila, sa tak otvára príležitosť využiť túto situáciu na trhu vo svoj prospech, resp. v prospech klientov.

Tu, rovnako ako vždy pri komunikácii s finančnými inštitúciami, či sprostredkovateľmi, treba mať na pamäti to, že ich odmena je predom daná, ale Váš profit je to o čo tu ide. Nehovorím tu len o sprostredkovateľoch, ale aj o bankových pracovníkoch, ktorí už dávno nemusia byť tí najkvalifikovanejší v obore. Z tohto pohľadu je niekedy bankový pracovník v pozícii menej skúseného, horšie plateného sprostredkovateľa hypotéky, ktorý Vám ponúkne vždy len jednu možnosť na výber. No na ich obranu, mal by mať tie najpresnejšie informácie k danej ponuke.

Oplatí sa ozaj refinancovať aj Vám?

Keď už máme jasno s kým sa stretneme pri vybavovaní refinančného úveru, pozrieme sa na to, kedy sa nám refinancovať oplatí, a kedy nie.

V prvom rade treba rátať s úrokovou sadzbou, ktorú nám momentálne banky vedia ponúkajú. Tú treba porovnať s aktuálnou sadzbou na pôvodnom úvere.

Zohľadniť by sme mali aj dĺžka fixácie novej úrokovej sadzby. Z tohto rozdielu si vieme vyrátať mesačnú úsporu na splátke, ktorú získame refinancovaním.

Najjednoduchšie bude porovnať vašu pôvodnú splátku s novo navrhovanou splátkou. Túto sumu potom vynásobíme počtom mesiacov počas dĺžky fixácie ponúkanej novej úrokovej sadzby. Vyjde nám suma v eurách.

V druhom rade sa treba pozrieť na poplatky. Do úvahy treba brať všetky poplatky, ktoré sú s poskytnutím úveru spojené a taktiež poplatky spojené s vyplatením pôvodného úveru.

V tom prvom prípade platíme novej úverovej banke poplatky, či poplatky katastru, alebo znalcovi. Konkrétne ide o: poplatok za poskytnutie úveru, poplatok za vedenie bežného účtu (býva väčšinou podmienkou banky), poplatok za rôzne iné produkty banky (Kreditná karta, sporenie, poistenie), Poplatok za nový Znalecký posudok (väčšine bánk vystačí pôvodný), poplatok za kataster (vklad záložného práva, výpis z Listu Vlastníctva). V druhom prípade ide o poplatky, ktoré platíme vašej pôvodnej banka a to najmä poplatok za predčasné splatenie úveru, či vyčíslenie zostatku úveru, alebo poplatky za rôzne iné potvrdenia.

Celkový výpočet výhodnosti refinancovania úveru je potom nasledovný:

Pozitívum (+)

Teraz už vieme aká výhodná ponuka na refinancovanie vášho úveru z danej banky je a či sa vám v danej banke oplatí prenos hypotéky riešiť.

Pri poklese úrokovej sadzby na novom úvere uprednostníte nižšiu splátku alebo skrátenie splatnosti úveru? Napíšte dole do komentárov váš názor.

P.S.: Ak si myslíte, že by tento článok vedel pomôcť aj vašim priateľom, či známym, dajte “like” a zdieľajte ho. Ďakujem

Komentáre

    Pridať komentár

    * Nezapomeňte na povinné pole.