Platíte zbytočne vysoké splátky za hypotéku?

Zistite, ako si môžete znížiť splátky za hypotéku aj bez finančného sprostredkovateľa alebo poradcu.

Prečítajte si komplexný zoznam krokov, ktoré Vás čakajú pri refinancovaní hypotekárneho úveru.

Stiahnúť ZDARMA teraz

Štátny príspevok pre mladých opäť dostupnejší

V prípade kúpy, výstavby alebo rekonštrukcie nehnuteľnosti na úver môžete, pri splnení určitých podmienok, požiadať o štátny príspevok pre mladých.

Podmienky pre získanie príspevku pre mladých:

Hlavnou podmienkou na jeho udelenie je vek žiadateľa, v prípade manželov/ partnerov, žiadateľov v deň podania žiadosti o úver. Tento nesmie byť 35 rokov a viac.

Druhou podmienkou je otázka príjmu žiadateľa(ov) v deň podania žiadosti o úver. Táto hranica je však pohyblivá.

Odvíja sa od priemernej hrubej mzdy v našom hospodárstve. Túto vyrátava Štatistický úrad SR pre každý nasledujúci kvartál vždy jeden kvartál spätne. Teraz ľudskou rečou. Z údajov o priemernej hrubej mzde za 4 kvartál roku 2015 vyráta Štatistický úrad hranicu na pridelenie štátneho príspevku pre mladých (ŠPM) na 2 kvartál roku 2016.

Keďže koncom roka bývajú súčasťou hrubej mzdy aj koncoročné odmeny a prémie, 4 kvartál býva najvyššia hodnota priemernej hrubej mzdy na Slovensku.

Hranica na pridelenie ŠPM sa tak vždy počas 2 kvartálu zdvihne a možnosť požiadať o tento príspevok dostanú aj ľudia s relatívne vyšším príjmom.

Nie je tomu inak ani tento rok.

Poponáhľajte sa

Od 1.4.2016 sa táto hranica zvýši o neuveriteľných 123,50 EUR na hodnotu 1.242,80 EUR. Ide o 1,3 násobok priemernej hrubej mzdy v hospodárstve.

Takto sa naskytne novým potenciálnym žiadateľom jednoduchšia možnosť na získanie ŠPM, ktorú však musia využiť do 3 mesiacov.

 

Od 1.6.2016 začne platiť nová hranica, ktorá už nebude nadstavená tak vysoko.

Pred podaním žiadosti, či urobením samotného rozhodnutia riešiť úver so ŠPM, by ste si mali zvážiť pre a proti tohto typu úveru.

 

Hlavnými rozdielmi, či žiadam o úver so ŠPM, alebo bez neho, je:

  • Štátny príspevok pre mladých nemôže byť poskytnutý na úver, ktorým refinancujem hypotekárny, či spotrebný úver z inej (alebo aj vlastnej) banky.
  • Úrokové sadzby na „Hypotékach pre mladých“ sú o dosť vyššie ako pri bežných úveroch poskytovaných komerčnými bankami. Asi by nikto nepredpokladal, že mu priznajú príspevok -3% z úrokovej sadzby 1,5%. To by sa na ŠPM dalo celkom pekne zarobiť.
  • Štátny príspevok prináša zľavu z úrokovej sadzby vo výške 3%, no len do výšky 50.000,- EUR. V prípade vyšších súm na žiadosti o úver sa tak môže stať, že pri bežnom úvere bez ŠPM budete mať nižšiu mesačnú splátku ako na úvere, kde máte poskytnutý štátny príspevok pre mladých.
  • V tom prípade, že stále zvažujete požiadať o ŠPM, alebo takúto hypotéku už máte, treba mať na zreteli aj to, že takýto úver nie je lacné len tak hocikedy prefinancovať do inej banky. Ak by ste tak totižto spravili, do 4 rokov od zobratia úveru so ŠPM, museli by ste celú túto dotáciu na úrokovú sadzbu vrátiť (suma sa rovná všetkým príspevkom prijatím na účet od začiatku splácania až po vyplatenie úveru).

Pri úveroch so štátnym príspevkom netreba zabudnúť ešte na jednu dôležitú vec. Štátny príspevok vám Ministerstvo financií prizná až vtedy, ak sa zapíšete na List Vlastníctva (LV) ako nový majiteľ nehnuteľnosti. Vo väčšine bánk je dobré, keď hneď po zápise zmeny vlastníka na List Vlastníka, prinesiete originál LV do banky osobne. Urýchli to priznanie štátneho príspevku pre mladých a vyplácanie príspevku na váš účet.

Aké sú Vaše skúsenosti? Preferujete viac úver so štátnym príspevkom, alebo radšej bez? Napíšte do komentárov Váš názor. Ďakujem 🙂

PS: Páčil sa Vám článok? Myslíte si, že môže pomôcť aj Vašim blízkym? Dajte mu LIKE a zdieľajte ho s nimi. Ďakujem 🙂

Komentáre

    Pridať komentár

    * Nezapomeňte na povinné pole.