Platíte zbytočne vysoké splátky za hypotéku?

Zistite, ako si môžete znížiť splátky za hypotéku aj bez finančného sprostredkovateľa alebo poradcu.

Prečítajte si komplexný zoznam krokov, ktoré Vás čakajú pri refinancovaní hypotekárneho úveru.

Stiahnúť ZDARMA teraz

Kto je Michal Kertész?

Ako to celé začalo

Už od malého dieťaťa som bol zvedavý. Zaujímalo ma všetko na vôkol.

Čo ako funguje? Prečo to tak funguje a ako je to vlastne možné?

Preto som mal ako dieťa veľa rôznych záľub a koníčkov. Študoval som ľudí pri práci a rozmýšľal nad tým ako to robia. Chcel som byť automechanikom, archeológom, chemikom. To posledné menované som sa rozhodol aj ďalej študovať.

Popri štúdiu som sa však zaujímal o rôzne iné oblasti života. Sledoval som politiku, študoval dejiny a zaujímal sa o ekonomiku.

Po ukončení štúdia na chemickej fakulte som dostal ponuku zúčastniť sa školenia ohľadom osobných financií.

Ako mladého inžiniera, ktorý začal zarábať, ma to zaujalo a tak sa moja zvedavá povaha opäť prejavila.

 

Zo spoznávania sa stal biznis

To bolo aj podstatou úvodného školenia. Tak ako veľa iných, aj ja som uvidel príležitosť v tom, že budem ľudom otvárať oči ohľadom sveta financií.

Zlepšoval som sa v znalostiach produktov aj trhu. Tie som postupne začal aj zhodnocovať pri stretnutiach s mojimi klientmi. Ako tak čas plynul a ja som začal rozširovať svoje obzory, zistil som, že v tejto oblasti ľudia naozaj potrebujú poradiť. Niektorí až tak veľmi, že už bolo neskoro. Iní zase boli tak opatrní, že ich to pripravovalo o čo i len minimálne zhodnotenie, ktoré by mohli dosiahnuť na konzervatívnej investícii.

Aj keď som sa veľa vzdelával, nemal som to ľahké. Začínať niekomu rozprávať o investovaní a ochrane portfólia v čase najväčšej finančnej krízy za posledné desaťročia nebolo len tak pre každého. Keď ľudia neverili ani  veľkým bankám, tak prečo by mali práve vám 🙂

Postupne som sa vedomostne aj obchodnícky zlepšoval, no nikdy mi nevyhovoval spôsob kontaktovania potenciálnych klientov bežne využívaný v tomto biznise.

S odstupom času som si začal tiež uvedomovať, že nadstavovať portfólio osobných financií pre klienta podľa predom určenej predlohy nie je vždy to najlepšie. Určite nie pre jeho potreby a životné ciele, ktoré sme samozrejme vedeli “lepšie” ako on.

Osobné financie sú preto osobné, lebo by okrem príjmov, výdavkov a osobných cieľov klienta, mali rešpektovať aj jeho úroveň vedomostí, skúseností a úroveň strachu. Logicky mu totižto môžeme predať čokoľvek, no s peniazmi sú spojené silné emócie (hlavne keď o pár EUR klient príde), ktoré zatemnia aj ten najbystrejší mozog. Následne, po pár rokoch, som tento biznis na chvíľu opustil.

 

Návrat do biznisu, avšak inak

Časom som sa ešte viac utvrdil v tom, že ide o oblasť podnikania, ktorá je pre ľudí potrebná, a že moje znalosti prinášajú klientom úžitok v podobe ušetrených peňazí, či vyššieho výnosu.

Samovzdelávanie je tá najlepšia investícia v tejto oblasti, ktorá vám môže nie len nájsť vhodnú príležitosť, kde ušetriť pri optimalizácii portfólia.

Zároveň vás ochráni pred obchodnými ponukami rôznych spoločností, ktoré len využívajú ľudskú túžbu po úspechu a bohatstve. Títo obchodníci (oficiálne sa môžu nazývať rôzne) pritom nemusia mať viac vedomostí ako vy, no využívajú školenia a predajné postupy vedúce len k jednému cieľu – uzatvoriť zmluvu.

Nemám rád tento Darwinovský prístup typu – výrečnejší (šikovnejší) zarábajú na tých menej konverzačne zdatných, alebo informovaných.

Preto som sa rozhodol učiť ľudí v tejto oblasti tie základné znalosti, ktoré by mali ovládať, aby sa nenechali zmanipulovať rôznymi obchodníkmi, ktorých vysoká provízia je na úkor klienta. Inak povedané, klientove náklady sú vždy dopredu dané, ale výnos je veľmi otázny (ak vôbec nejaký).

Chcem tak vybudovať komunitu ľudí, ktorí sa budú vedieť na mňa obrátiť v otázkach osobných financií, no predovšetkým sa budú sami vedieť vedome a bez nátlaku rozhodnúť, čo pre nich výhodné je a čo naopak nie.

Doba sa mení a to chce od človeka čoraz väčšiu daň. Buď ju zaplatí svojim vzácnym časom, alebo ťažko ušetrenými peniazmi.

Aký je váš názor na dnešných obchodníkov, ktorí zabezpečujú pre klientov finančné služby? Napíšte mi do komentárov vaše skúsenosti, rád si ich prečítam. Ďakujem.

PS: Ak sa vám článok páčil, dajte mu LIKE a zdieľajte ho. Ďakujem 🙂

Komentáre

    Pridať komentár

    * Nezapomeňte na povinné pole.