Platíte zbytočne vysoké splátky za hypotéku?

Zistite, ako si môžete znížiť splátky za hypotéku aj bez finančného sprostredkovateľa alebo poradcu.

Prečítajte si komplexný zoznam krokov, ktoré Vás čakajú pri refinancovaní hypotekárneho úveru.

Stiahnúť ZDARMA teraz

Prečo si neísť pre investičné rady do banky

V dnešnej neistej dobe, kedy sú úrokové sadzby úverov na minime a akciové trhy sa vyznačujú veľkým kolísaním cien akcií, nie je jednoduché nájsť vhodný nástroj či investíciu, ktorá by spĺňala aspoň pár percentné zhodnotenie a pritom nebola neúmerne riziková.

Dajme tomu, že si plánujete sporiť peniaze na dôchodok. Ide o cieľ, teda investičný horizont, naozaj dlhodobý. Počas tejto doby sa na finančnom trhu môže stať (a aj stane) množstvo udalostí, ktoré vedia mať výrazný vplyv na konečnú hodnotu vašej investície.

Ak nerátame s tým, že si budeme na dôchodok odkladať na termínovaný vklad, tak väčšina investícii v sebe zahŕňa možnosť poklesu hodnoty, v niektorých prípadoch až o desiatky percent.

 

Aké aktívum nezaznamenáva až taký veľký pokles ceny?

Jedným zo spôsobov ako sa vyvarovať prípadným poklesom vašej investície je, že zvolíme triedu aktív, ktorá z dlhodobého hľadiska na Slovensku nezaznamenáva taký veľký pokles ceny, resp. býva len krátkodobý.

Áno, mnohí z vás iste uhádli, že ide o realitný trh.

No tu rovnako ako v každom investovaní, je potrebné, aby sa spravil dobrý plán tejto investície a pripravil sa na to samotný investor.

Nejde o investíciu typu „Prídem do banky, podpíšem papiere a prevediem peniaze“. Skôr ide o dlhodobý plán, ako a do ktorej nehnuteľnosti investovať, a ako sa o ňu starať. Bližšie sa tejto téme budem venovať v špecializovanom článku venovanému investícii do nehnuteľnosti.

Ďalším z možných spôsobov, ako si dlhodobo šetriť na dôchodok, je využiť aktívnu správu investície. Aktívna správa v ľudskej reči znamená, že sa o vaše peniaze stará niekto kvalifikovaný, ktorého jedinou pracovnou náplňou je vyhľadávanie potenciálnych investičných príležitostí a analýza toho, ako sa darí peniazom už investovaným.

Túto prácu môže vykonávať človek, ale aj počítač.

 investície banka

Ako je to s podielovými fondmi v správcovských spoločnostiach?

Mnohí z vás môžu podotknúť, že „Veď aj ja mám podielový fond v správcovskej spoločnosti ktorý je aktívne riadený. Je tam portfólio manažér, ktorý pravidelne vyberá a analyzuje možnosti.“.

Áno, určite je to tak. Naozaj sú tam správcovia špecializovaný na takúto aktívnu správu.

Má to jednu veľkú nevýhodu, ktorú musí klient strpieť.

Ide o to, že ak si vyberiete povedzme podielový fond zameraný na európske akcie, portfólio manažér musí vyberať len akcie, predávané na európskych akciových trhoch a ďalšie obmedzenie je, že musí mať vždy investované min. 85% (väčšinou aj viac) v týchto cenných papieroch.

Nastáva veľké riziko straty hodnoty akcií, teda aj vášho kapitálu v prípade, že príde k poklesu ceny akcií na danom trhu. Tie v poslednej dobe nastávajú často ako dôsledok medzinárodnej menovej nestability a ako dôsledok globalizácie výroby a kapitálu.

 

Je žiadúce aby vznikali krízy?

Mnohí obchodníci budú určite namietať, že pri dlhodobých investíciách je v poriadku, dokonca až žiadúce, aby vznikali krízy, lebo sa tak nákupom v čase krízy (pri nízkej hodnote cenného papieru) buduje ďaleko viac kapitálu do budúcna.

Teoreticky je to tak. Avšak investor je tiež len ľudská bytosť.  Nerád sa bude po 20 rokov pozerať, ako mu hodnota jeho majetku klesá o povedzme 30% s tým, že o 10 rokov tam bude mať ďaleko viac ako investoval.

 

Aké sú ďalšie možnosti?

Na Slovensku sú v ponuke aj podielové fondy, ktorých investičné zameranie nie je limitované určitým typom cenného papieru, resp. určitým trhom. Navyše v období krízy vedia mať tieto fondy prevažnú väčšinu svojho majetku v hotovosti (čo sa u bežných podielových fondoch nemôže stať).

Sú dokonca aj možnosti priamej investície na trhu cenných papierov.

Vyžaduje si to dlhodobé štúdium a pravidelne sa venovať situácii na trhu a v daných spoločnostiach. Ak by ale niekoho lákala aj táto možnosť a má na to dostatok prostriedkov, existujú aj individuálny správcovia obchodných účtov, či tzv. hedžové fondy.

Títo správcovia individuálne podľa situácie na trhu, príp. vášho rozhodnutia, vedia zmeniť úplne investičné zameranie, prípadne s veľkou hotovosťou čakať na vhodný okamžik na vstup do klesajúceho trhu cenných papierov.

 

Nenechajte sa zbytočne obmedzovať

Ako som spomínal vyššie, možností je v dnešnej dobe veľa. Nenechajte sa obmedzovať pri výbere vhodnej možnosti pre vás.

Bankový pracovník vám bude ponúkať termínovaný vklad, či podielové fondy ponúkané danou bankou s tým, že všetko ostatné je nebezpečné. Je to často krát aj nevedomosťou, no hlavne to vyplýva z podpory predaja produktov danej banky.

Rovnako tak finančný sprostredkovateľ, ktorý ponúka len pár podielových fondov, v horšom prípade len investičné poistenie, nie je motivovaný hľadať pre vás to najvhodnejšie, nakoľko sa v iných možnostiach nevyzná, alebo ich nemá tak dobre provízne zaplatené.

Získavajte informácie, vzdelávajte sa. Pomôže vám to zarobiť veľa peňazí a čo je hlavné, nebudete prichádzať o množstvo prostriedkov tým, že budete využívať drahé, alebo nevhodné produkt finančných inštitúcii.

Aké sú Vaše skúsenosti? Nechávate si v tejto oblasti radiť pracovníkmi banky, alebo radšej vyhľadáte profesionála? Napíšte do komentárov. 🙂

V prípade ak by ste mali na mňa otázky ohľadom vhodného riešenia pre Vás napíšte mi e-mail na michal.kertesz@dk-finance.sk.

Rád sa s Vami dohodnem na osobnom stretnutí, kde si prejdeme všetky zaujímavé alternatívy pre Vás. 🙂

PS: Ak sa Vám článok páčil, dajte mu LIKE a zdieľajte ho s priateľmi. Ďakujem. 🙂

Komentáre

    Pridať komentár

    * Nezapomeňte na povinné pole.